Články

Výběr velikosti menstruačního kalíšku

Výběr velikosti menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky se většinou vyrábějí ve dvou nebo výjimečně ve třech velikostech. Číslování je různé, můžete najít velikost „M“ a „L“; A nebo B; nuly, jedničky atd. Obecně platí, že větší velikost je vhodná pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku nad 30 let a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikost kalíšku je určena pro mladé dívky do 30 let a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo středně silnou menstruací, které za sebou ještě nemají porod. Menstruační kalíšky jsou většinou zakončeny stopkou, kuličkou nebo prstýnkem - ty slouží k vyjímání. Stopku lze jednoduše zkrátit.  Některé ženy při používání zjistí, že stopku nepotřebují nebo si ji jen trochu zkrátí. 

Jsou ale i další kritéria, která rozhodují o tom, pro jakou velikost se rozhodnout. Například:

  • Jste žena, máte po vícero porodech, ale jste menší postavy - do 160 cm a k tomu cvičíte, sportujete a jste aktivní. Vhodná velikost: MALÝ
  • Jste žena, máte po porodu pokleslou dělohu a víte, že děložní čípek je níže, než býval. Vhodná velikost: KALÍŠEK PRO SNÍŽENÝ DĚLOŽNÍ ČÍPEK
  • Jste žena, máte po těžkém porodu a víte, že jste šitá a máte větší jizvy, je možné že vám bude okolo jizvy kalíšek protékat. To ale jinak než vyzkoušením nezjistíte. 

Možná vás začínají napadat další souvislosti. S výběrem vám rádi poradíme, můžete nám napsat dotaz a popsat svou situaci a my vám pomůžeme vybrat vhodnou značku.

Většina žen po třicítce potřebuje větší velikost kalíšku, i pokud ještě nerodily. S věkem se totiž snižuje napětí svalů pánevního dna a kalíšek menší velikosti pak nemusí dobře těsnit (a tak protéká). Některé sporty a aktivity jako například jóga, pilates nebo tanec udržují vaginální svaly pevné. Pokud se některé z těchto aktivit velmi intenzivně věnujete, vezměte to při výběru v úvahu. Svaly lze také aktivně posilovat cvičením na zpevnění pánevního dna. Prosím zvažte předem dobře, kterou velikost si objednáte. Z hygienických důvodů není možné již použité kalíšky vyměňovat.

 

TABULKA ROZMĚRŮ KALÍŠKŮ, KTERÉ NABÍZÍME: 

Velikosti menstruačních kalíšků

ZJISTĚTE, KTERÝ KALÍŠEK JE PRO VÁS TEN PRAVÝ: 

Vyplňte si krátký dotazník a zjistěte, které kalíšky jsou pro vás vhodné. 

Test - výběr velikosti


Petra Dvořáková

Petra Dvořáková

Petra Dvořáková je spisovatelka a novinářka, specializující se na oblast ženského zdraví a menstruační hygieny. Svoji kariéru začala jako redaktorka pro časopis zaměřený na životní styl, kde se věnovala především tématům týkajících se intimní péče žen. V současnosti se plně věnuje psaní článků o menstruačních kalíšcích a dalších alternativních způsobech menstruační hygieny. Svoje znalosti v této oblasti Petra získala prostřednictvím mnohaleté studie knih, vědeckých článků a rozhovorů s odborníky. Její důkladné a komplexní přístupy k tématu jsou vysoce ceněny jak čtenáři, tak i odborníky z oboru. Petra se přiklání k modernímu a udržitelnému způsobu života a věří, že menstruační kalíšek je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale také zdraví žen. Svoje poznatky a zkušenosti s tímto tématem sdílí prostřednictvím svých článků, které jsou nejen informativní, ale také provokativní a inspirativní. Jejím cílem je osvětlit a zpřístupnit téma menstruačních kalíšků široké veřejnosti a přispět tak k většímu povědomí o zdravé a šetrné menstruační hygieně.