Články

Rady při potížích

Rady při potížích

Pokud máte s menstruačním kalíškem jakékoliv potíže, přečtěte si pozorně tyto rychlé rady. Rádi Vám poradíme, jak kalíšek vyjmout, jak řešit protékání, jak zkrátit stopku a také s dalšími možnými problémy. Záleží nám na tom, abyste se kalíšek naučila používat co nejlépe. 

 

PŘEJEME SI, ABYSTE KALÍŠEK POUŽÍVALA S RADOSTÍ A BYLA SI BĚHEM POUŽÍVÁNÍ JISTÁ.

 

PROTÉKÁNÍ

Nejčastějším důvodem protékání je, že je kalíšek zaveden příliš hluboko. V tomto případě z 99 % pomůže zkrácení stopky. Poté nebudete kalíšek zavádět tak daleko a měl by přestat protékat. (viz „Jak kalíšek funguje?”).

STOPKA

Stopku je možné celou ustřihnout a nebo jen trochu zkrátit. Záleží jen na tom, co je pro vás při nošení pohodlné. (viz. „Jak zkrátit stopku?”).

 

PŘILNUTÍ

Zkontrolujte, zda kalíšek přiléhá ke stěnám pochvy. Objeďte prstem kolem bočních stěn kalíšku a ujistěte se, že je zcela otevřený a správně rozvinutý. Pokud ne, vyjměte jej a znovu zaveďte. Pokud se vám nebude dařit kalíšek rozevřít, budete potřebovat kalíšek z tvrdšího silikonu. 

 

OTVORY POD LEMEM

Zkontrolujte průchodnost otvorů pod lemem kalíšku. Dírky pomáhají vytvořit podtlak, který brání protékání a drží kalíšek na svém místě. Pokud jsou otvory zanesené, vyčistěte je jemným kartáčkem. Když budou otvory čisté, zavádění bude jednodušší. 

VELIKOST

Pokud jste zvolila malou velikost - před porodem a kalíšek se Vám protáčí a protéká, pak potřebujete větší. Pokud zjistíte, že Vám protéká i při větší velikosti, pomoci vám může cvičení poševních svalů pánevního dna.  

 

PROBLÉMY S VYJMUTÍM

Když je kalíšek v pochvě, je držen poševními svaly, které jej pevně svírají, pokud jste v napětí. Pokud máte při vyjímání kalíšku potíže, zachovejte klid a uvolněte se. Zkuste kalíšek znovu jemně vytáhnout. 

Pokud i tak nemůžete na kalíšek dosáhnout, použijte poševní svaly k posunutí směrem dolů. Proveďte sled pomalých zatlačení mírně směrem dopředu. Když se po zatlačení uvolníte, ucítíte, že se kalíšek znovu posunuje nahoru. Nepřestávejte mírně tlačit a po 5 - 8 zatlačeních se kalíšek posune tak, že jej budete schopna uchopit a vytáhnout.
Průchod z pochvy do dělohy je veliký jen pár milimetrů, nemusíte se bát, že by se kalíšek dostal až do dělohy, není to možné. Je také natolik ohebný, že nemůže způsobit žádné poranění nebo poškození poševních stěn.

 

UPOZORNĚNÍ! 

  • kalíšek neslouží jako ochrana před otěhotněním
  • kalíšek vás nechrání před sexuálně přenosnými chorobami
  • pokud byste pozorovala příznaky jako bolest, pálení, dráždění nebo zánět v oblasti genitálií nebo problémy během močení, kalíšek vyjměte a kontaktujte svého lékaře
  • kalíšek nemusíte vyjímat před močením nebo stolicí
  • kalíšek musíte vyjmout před pohlavním stykem
  • nedoporučujeme půjčovat kalíšek jiné ženě

 

SYNDROM TOXICKÉHO ŠOKU

Menstruační kalíšky se používají od 30. let 20. století a nikdy při jejich používání nebyl popsán vznik syndromu toxického šoku. Syndrom toxikého šoku je závažné onemocnění, které způsobují bakterie Stafylococcus aureus, které produkují toin a pojí se s příliš dlouhým používáním tampónů. Příznaky tohoto syndromu často připomínají chřipku a může mezi ně patřit náhlá vysoká horečka, zvracení, průjem, závrať, omdlévání nebo vyrážka, která vypadá jako spálenina od slunce. Vzniknout může během menstruace nebo o pár dní později. Pokud pociťujete některý z těchto příznaků při používání kalíšku, vyjměte jej a kontaktujte svého lékaře. 

 

KALÍŠEK NEPOUŽÍVEJTE, POKUS JSTE JIŽ SYNDROM TOXICKÉHO ŠOKU PRODĚLALA. 


Petra Dvořáková

Petra Dvořáková

Petra Dvořáková je spisovatelka a novinářka, specializující se na oblast ženského zdraví a menstruační hygieny. Svoji kariéru začala jako redaktorka pro časopis zaměřený na životní styl, kde se věnovala především tématům týkajících se intimní péče žen. V současnosti se plně věnuje psaní článků o menstruačních kalíšcích a dalších alternativních způsobech menstruační hygieny. Svoje znalosti v této oblasti Petra získala prostřednictvím mnohaleté studie knih, vědeckých článků a rozhovorů s odborníky. Její důkladné a komplexní přístupy k tématu jsou vysoce ceněny jak čtenáři, tak i odborníky z oboru. Petra se přiklání k modernímu a udržitelnému způsobu života a věří, že menstruační kalíšek je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale také zdraví žen. Svoje poznatky a zkušenosti s tímto tématem sdílí prostřednictvím svých článků, které jsou nejen informativní, ale také provokativní a inspirativní. Jejím cílem je osvětlit a zpřístupnit téma menstruačních kalíšků široké veřejnosti a přispět tak k většímu povědomí o zdravé a šetrné menstruační hygieně.